TEMMUZ- ARALIK / JULY - DECEMBER 2018
Current Issue
Archives
Contact us: dergi@milelvenihal.org

Bahar '18 Seminerleri

HİKAV ‘Milel ve Nihal Eğitim Programı’ (2017-2018) Bahar Seminerleri ile devam ediyor. Bahar Dönemi derslerimizi (seminerler ve atölyeler) takip edebilmek için aşağıdaki formu doldurmanız veya dernek merkezimize bizzat gelerek başvuruda bulunmanız yeterlidir.  Sohbet programlarımız ise herkese açık olup başvuru gerekmemektedir. 


HİKAV ‘Milel ve Nihal’ Eğitim Programı (Bahar ’18) Takvimi


ATÖLYELER

Karşılaştırmalı Kitabı Mukaddes Okumaları –IV-, Prof. Dr. Şinasi Gündüz, Cuma, 15.00 (iki haftada bir)

Kitabı Mukaddes’ten seçilen çeşitli bölümlerin başta Kur’an olmak üzere diğer kaynaklarla karşılaştırılarak incelenmesine yönelik bu atölye çalışmasında, bu dönem Yeni Ahit’teki çeşitli metinler üzerinde durulacaktır. Atölye geçen dönemden kayıtlı öğrencilere açıktır.

Akademik Yorum ve Tahlil, Prof. Dr. Şinasi Gündüz, Çarşamba, 11.00

Bu atölye çalışmasında belirli konulara dair akademik makaleler üzerinden eleştirel okuma ve yorum teknikleri üzerinde durulacaktır.  Atölye lisansüstü öğrencilere açıktır.

Modern Dönemde İslami Hareketler, Doç. Dr. Ramazan Yıldırım, Çarşamba, 17.00

Güncel İslami hareketler üzerinde bir atölye çalışmasıdır. Günümüzde dünya genelinde varlığını sürdüren ve siyasal, düşünsel anlamda etkili olan İslami akımlar üzerine okumalar eşliğinde İslami hareketler incelenecektir. SEMİNERLER

Tefsir Dersleri: İbn Abbas Okumaları, Yrd. Doç. Dr. Şevket Kotan, Perşembe, 12.00

Kur’an’dan belirli bir sıra takip edilerek yürütülecek olan bu seminerde İbn Abbas tefsiri ağırlıklı olarak esas alınacaktır. Arapça metin eşliğinde ele alınan Kur’an surelerinin tefsiri yapılacaktır.

Yahudilikte Modern Akımlar, Yrd. Doç. Dr. Mahmut Salihoğlu, Çarşamba, 15.00

Bu seminerde Yahudi geleneğindeki güncel akımlar ele alınıp tartışılacaktır. Seminer özellikle Dinler Tarihi alanındaki lisansüstü öğrencileriyle alana ilgi duyan lisans öğrencilerine açıktır.

Arap Medyasında Ortadoğu, Prof. Dr. M. Mahfuz Söylemez, Perşembe, 13.30

Günlük Arap medyasında Ortadoğu’daki sosyal ve siyasal gelişmelere dair belirli haberlerin ve yorumların seçilip okunması suretiyle yürütülecek olan bu seminerde Arapçanın günlük medya dilindeki kullanımına yoğunlaşılacak; aynı zamanda seçilen metinlerle ilgili analizler de yapılacaktır.

Latince, Adnan Saraçoğlu, Pazartesi, 14.00

Belirli metinler üzerinde Latince dil bilgisi eğitimi verilecektir. Seminer geçen dönemden devam eden katılımcılara açıktır.SOHBETLER

İslam Dünyası ve Sosyal-Kültürel Değerlerimiz, Levent Çavuş, Cumartesi, 14.00

Bu sohbet programında İslam dünyasına ve sosyal ve kültürel değerlerimize ilişin çeşitli konular ele alınacaktır.  Sohbet, yalnızca erkeklere açıktır.

Temel Kavramlar ve Değerlerimiz, Neriman Aslan, Cumartesi, 11.00

Her hafta temel bir İslami kavramı ele alan ve bu çerçevedeki değerlerimizi konu alan bir sohbet programıdır. Bu sohbet bayanlara yöneliktir.

Cuma Buluşmaları (Cuma namazı sonrasında)

Her Cuma, Cuma namazı sonrası vakıf merkezinde hocalarımızın da katılımıyla umuma açık bir sohbettir. Bu sohbet sadece erkeklere yöneliktir.