OCAK - HAZİRAN / JANUARY - JUNE 2020
Current Issue
Archives
Contact us: dergi@milelvenihal.org

Holokost Endüstrisi, N. Finkelstein, KırmızıKedi Yay.

Milel ve Nihal

Holokost Endüstrisi kitabıyla dünya çapında büyük tartışma yaratan Norman Finkelstein Yahudi kökenli bir entelektüel. Naziler ailesinin bütün fertlerini katletmiş, babasını Auschwitz Kampı’na, annesini ise Majdanek Kampı’na göndermiş. Kısacası Finkelstein Yahudi Soykırımı’nın, yani Holokost’un bütün acılarını yaşamış. Ama bir itirazı var.Ailesinin ve sevdiklerinin çektiği acıların istismarına karşı çıkıyor. Hele hele bu istismarın ABD’nin ve İsrail’in Ortadoğu’da yaptıklarını meşrulaştırmak için kullanılmasına isyan ediyor.

Finkelstein, elinizdeki kitapta Holokost’un acılarının hangi yollarla paraya çevrildiğini ve bu paranın gerçek Holokost mağdurlarından nasıl esirgendiğini anlatıyor. ABD’nin Yahudi lobisini ve İsrail’i nasıl kullandığını gözler önüne seriyor. Okuyucuyu timsahgözyaşlarına inanmaması için uyarıyor. İsrail’in yaptıklarına sessiz kalan birisinin Holokost’a karşı çıkışının samimi olamayacağını söylüyor. Bizlere Holokost’u yapanların ve inkâr ya da istismar edenlerin aynı kumaştan olduğunuhatırlatıyor. Holokost Endüstrisi bu samimi vederin isyanın kâğıda dökülmüşhalidir. 

 

Kitabın çevirmeni Utku Umut Bulsun ise şu cümlelerle anlatıyor Holokost Endüstrisi’ni ve yazarın itirazını:

Finkelstein, anne babasının, amca ve teyzesinin anısına sahip çıkıyor. Onlar adına ortaya çıkıp, yeni soykırımlar,yeni vurgunlar yapanları hedef tahtasına koyuyor. Holokost’un gündeme gelmesi iyi olmadı, diyor. Holokost Endüstrisi’nin yaptıkları, tüm dünyada Yahudi karşıtlığını körüklüyor. Bizler kendi halimizde insanlardık fakat bizi nefret edilen öcülere çevirdiniz, diyor. Ve okuyucuyu uyarıyor: Timsah gözyaşlarına aldanmayın. İsrail’in Filistin’de yaptıklarına, ABD’nin tüm dünyada yaptıklarına karşı sessiz kalırsanız, yeni soykırımlara, yeni katliamlara karşı çıkamazsınız. Dünya, Yahudilerin etrafında dönmüyor. Her gün yeni acılar, yeni çileler çekiliyor. Holokost Endüstrisi, bunlara göz yummanız için elinden gelen her şeyi yapıyor. Amerikan ve İsrail zorbalığının rezil savunucuları ve zengin haydutlarla tüccarların tiksindirici çetesinde ahlâk diye bir şey yoktur. Sizi kandırmalarına izin vermeyin.      


Yargıyı, medyayı, siyaseti, sanat dünyasını saran faşist bir yalan imparatorluğuna karşı, perdeyi aralayan birilerine ihtiyaç var. Norman Finkelstein, garip bir adam. Ve bizler, garip adamları severiz